بروکراسی اداری مانع صادرات/ جلوگیری از خام فروشی برای افزایش اشتغال و ارزآوری

بروکراسی اداری مانع صادرات/ جلوگیری از خام فروشی برای افزایش اشتغال و ارزآوری

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، برای چندمین سال متوالی رهبر معظم انقلاب عنوانی اقتصادی را برای سال جدید برگزیدند که نشان از جای کار بسیار در این عرصه دارد، اقتصادی که اگر برپایه اقتصاد مقاومتی و تاکید بر توان داخل باشد، تولید داخلی رونق خواهد گرفت و ضمن مانع زدایی ها، از آن پشتیبانی نیز صورت گرفته خواهد شد.

اقتصاد دانش بنیان به عنوان شاه بیت اقتصاد مقاومتی، در دنیای پیشرفته امروز حرف اول را می زند، اقتصادی که با راه رفتن بر روی لبه های علم و تکنولوژی روز، اساس اقتصاد را می تواند متحول کند.

شرکت های دانش بنیان که لزوم افزایش تعداد آن از خواسته های همیشگی حضرت آیت الله خامنه ای می باشد، نقش اصلی را در راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی دارد، شرکت هایی که اغلب با حضور جوانانی نخبه و تحصیلکرده توانسته اند ضمن حل مشکلی از کشور، حرفی برای گفتن در حوزه خود در سطح دنیا داشته باشند.

قابل ذکر است که جمهوری اسلامی ایران علیرغم تحریم های ظالمانه چندین سال اخیر و با تکیه بر علم و تکنولوژی همین شرکت های دانش بنیان و فناور توانسته بسیاری از محصولات و کالاهای تحریمی را در داخل تولید کرده و ضمن جلوگیری از خروج ارز، استقلال کشور در آن عرصه را رقم بزند.

 

خرید گیم تایم 60 روزه

مدیر گروه تولیدی پردیس نانوسیز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در شیراز اظهار داشت: اين مجموعه یکی از بزرگترین واحدهاي تولید کود کشور، با دو كارخانه در راستاي تولید انواع کودهای آلی، شیمیایی و همچنین محصولات نانو و زیست فناوری کشاورزی می باشد که در حال ارائه خدمات به متقاضیان و کشاورزان عزیز است.

کوروش اسدسنگابی ادامه داد: همچنین واحد تحقیق، پژوهش و فناوري این مجموعه در پارک علم و فناوری فارس مستقر گردیده است.

وی با اشاره به اهمیت بهره گیری از تکنولوژی های روز دنیا تصریح کرد: حوزه فعالیت کارخانه آریا نانوسیز استفاده از فناوری های روز دنیا در جهت تولید محصولات نانو و زیست فناوری است كه در منطقه ويژه اقتصادي شيراز استقرار يافته است.

اسدسنگابی درخصوص میزان اشتغال ایجاد شده گفت: میزان اشتغالزایی مستقیم این مجموعه ١٥٠نفر و اشتغال زایی به صورت غیرمستقیم شامل نمايندگي ها، عاملین توزیع و فروش در کلیه شهرستان ها حدود ٥٠٠ نفر می باشد.

وی درخصوص علت ورود به این عرصه متذکر شد: در سال هاي ٧٤ تا ٨٠ پيمانكار ايجاد فضاي سبز اطراف مناطق صنعتي و نفتي جهت وزارت نفت و نيرو بودم که در آنجا متوجه چالش ها و كمبود هاي موجود گرديدم و به همين دليل وارد بخش توليد شدم.

مدیر گروه تولیدی پردیس نانوسیز پیرامون فعالیت های منحصر به فرد مجموعه خود گفت: از جمله فعالیت های منحصر به فرد این مجموعه می توان به تولید اسيدهاي آمينه، آمينوكلات هاي آهن، روي، منگنز، پتاسيم، مس و كلسيم برای اولین بار در خاورمیانه، توليد كود كامل جوشان (خود حل شونده)، توليد محصول ضد تنش و خشكسالي گياهان، توليد محصول ضد سرمازدگي گياهان، محلول ضد شوری خاک و آب، گوگرد مایع فرتی نرس ، محرک رشد فرتی نرس و رایپ ست فرتی نرس  كه براي اولين بار در ايران توليد شده و جزو محصولات دانش بنيانمی باشد، اشاره نمود.

وی درمورد ارزآوری شکل گرفته برای کشور طی سال های اخیر گفت: در طول ٥ سال گذشته اين مجموعه موفق به صادرات به بيش از ٦ كشور گرديده است كه در اين راستا ارز آوري در حدود ١ ميليون دلاري ثمره آن است. همچنين اين محصولات توانسته اند از خروج بيش از ١ ميليون دلار ارز در طول اين چند سال جلوگيري نمايند. خرید گیم تایم

اسدسنگابی پیرامون مشکلات راهی که تا بدین جا طی کرده، عنوان کرد: از جمله مشكلات اوليه شروع بكار مي توان به كمبود منابع مالي، تازه كار بودن، عدم اعتماد مشتريان، نبود مكاني براي مهارت اندوزي و از همه مهمتر نبود زيرساخت هاي توسعه فناوري اشاره داشت.

وی درخصوص مشکل حال حاضر مجموعه خود بیان داشت: مشكل اساسي پيشرو را عدم شفافيت و ثبات قوانين كسب و كار و مولفه هاي اقتصادي موجود مي دانم.

اسدسنگابی افزود: بروكراسي هاي اداري به ويژه در خصوص صادرات راه را براي ما بسيار مشكل كرده است. همچنين تعدد قوانين ناهمگون راهبرد ها و تصميم گيري هاي آتي را با مشكل روبرو خواهد نمود.

وی با بیان اینکه توليدكنندگان داخلي موتورهاي پيشران اقتصاد كشور را تشكيل مي دهند، عنوان کرد: هر اقدامي كه منجر به افزايش توليدات داخلي گردد رفاه اجتماعي را از منظر اقتصاد خانواده ها به دنبال خواهد داشت، توليد ناب با اشتغال كارآمد هم سو است و براي اعتباربخشي توليد، نياز به اعتماد سازي مردم جامعه است.

مدیر گروه تولیدی پردیس نانوسیز خطاب به مردم گفت: انتظار من به عنوان توليدكننده، اعتماد كردن مردم فهيم به محصولات داخلي است که رونق توليد توسعه بخش خدمات را نيز در كشور به همراه خواهد داشت.

وی خطاب به مسئولین نیز بیان کرد: دولتمردان بايد به اين نكته توجه ويژه داشته باشند كه پرهيز از خام فروشي نه تنها باعث ايجاد اشتغال مظاعف بلكه ايجاد ارزش افزوده و از همه مهمتر جلوگيري از سلطه كشورهاي سلطه گر خواهد گرديد.

این تولیدکننده همچنین اظهار داشت: در كشوري كه بيش از ٤ هزار سال قدمت كشاورزي دارد، مشكل خوراك دام كه در پي آن توليد گوشت مرغ را تهديد نموده، چيزي جز سوء مديريت كلان كشور نيست، بايد متوجه اين نكته بود كه امنيت غذايي به همراه امنيت دفاعي كشور از اركان اساسي توسعه و استقلال كشور است.

وی ادامه داد: سوال بنده اين است كه چرا شركت هاي نفتي و پتروشيمي قيمت كالاهاي خود در بورس را كه ما مشتري آن هستيم در طول چند ماه بيش از ١٥٠ درصد افزايش مي دهند؟ غير از اين است كه نمي خواهند كالا در كشور مصرف گردد و سياست خام فروشي را دنبال نمايند، يكي از اين موارد گوگرد گرانول و كلوخه است.

اسدسنگابی متذکر شد: در كشوري كه غني از منابع معدني، زيستي، انرژي و از همه مهمتر منابع انساني متخصص است كه نبايد مشكل مايحتاج اوليه زندگي وجود داشته باشد، اگر سياست هاي نامتوازن واردات كنار گذاشته شود و بر روي نيروهاي پرتوان داخلي تمركز گردد و در كنار آن فضا براي توليدكنندگان داخلي باز گردد، مي توانيم شاهد رونق توليد و در پي آن توسعه اقتصادي كشور باشيم.

 

پشتیبانی ها و مانع زدایی ها باید در عمل باشد

سال جدید به نام تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نام گذاری شده که با دید بلند رهبر معظم انقلاب انتخاب شده، عنوانی که باید در عمل از تولید حمایت و پشتیبانی صورت گرفته و موانع سر راه آن برداشته شود.

بطورقطع یکی از جاهایی که باید به آن دقت شده و علاوه بر حمایت بیشتر، موانع آن زدوده شود، حوزه تولید می باشد. امید است که قدر علم و دانش این فعالان بیشتر دانسته شده تا در راه رشد و پیشرفت کشور بهره گرفته شود، نه اینکه هرساله آماری بلند بالا از نخبگانی که رفتن به ماندن ترجیح داده اند را بشنویم.